REAL KONAK GENEL MÜDÜRÜ SARI İLE DOBRA-DOBRA

Değerli okuyucularım bu haftaki konuğum Batman’ın ilk 4 yıldızlı Hoteli olan Real Konak Hotel’i Genel Müdürü Sinan Sarı. Batman ve bölgenin turizmini konuştuk. Nasıl turist çekeriz, Batman’da turizm nasıl gelişir, tüm merak edilenleri Müdür Sarı’ya sorduk.

Sayın Sarı, Batman’a turist nasıl gelir, ne yapılması gerekir?

İlimizdeki Tarihi turistik yerler, kaplıca, termal bölgeler, ilimizin gastronomisini ön planda tutarak ve tesislerin daha iyi tanıtılarak bu yönde ilimize turist çekebiliriz fakat burada; Yazılı ve görsel medyaya büyük bir görev düşüyor. Tanıtıcı, kaliteli programlar yapılmalı, devlet desteğinin çoğaltılması, yurt içi ve yurt dışı fuarlarda ilimizin tanıtımımızın sürekli olarak yapılması ve aynı zamanda da ilimiz de önemli organizasyonların gerçekleştirilmesi ve Dört Mevsim Turizm Destinasyonunun geliştirilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Peki, misafirlerin Batman’da konaklaması için ne yapmalıyız?

Hasankeyf gibi tarihi ve kültürel bir alanın Batman ilimizin 30 Km yakınında olması, buranın ciddi anlamda pazarlanması, konaklama ve içme sektöründe profesyonel işletmelerin açılması Hasankeyf’in Turizm destinasyonunun geliştirilmesi yanı sıra Kozluk Kalesi, Garzan medeniyet uygarlığının önemli bir kesişme noktası olması, Sason ilçesinde Bulunan tarihi ve kültürel alanlar ve Mereto Dağı Kış turizmine açılması yazında dağcılık aktivitelerinin geliştirilmesi gerekiyor. Gap gezi turlarının içinden geçtiği ilçelerimizin restorasyonun yapılması ve dışardan gelecek olan yerli ve yabancı turistler için Batman ilimize katkı sağlayacaktır.

Batman’da otelcilik yeterli mi?

Batman Turizm potansiyeli yüksek bir şehir ve şehir gün geçtikçe hızla büyümeye devam ediyor buda her geçen gün farklı konsepte otellerin açılmasına ihtiyaç duyuyor. Oteller bulundukları şehrin vitrinidir. Sosyal ve kültürel olarak ev sahipliği yapmaktadır. İlk önce eğer olumlu veya olumsuzsa yorumlar geldiğinde ‘Batmandaki bu otel’ diye bahsedilir. Dikkat ederseniz o otelin şehri önce gelmektedir. Bizler burada misafir ağırlamaktayız. Belirli bir hizmet karşılığını muhakkak ki alıyoruz ama o şehri temsil ediyoruz.

Otel ararken nelere dikkat etmeliyiz?

Kaliteli ve konforlu bir tatil ve iş seyahati planının olmazsa olmazıdır otel. Kusursuz bir tatil ya da iş seyahatiniz için ihtiyaçlarınıza yönelik oteli bulmak unutulmaz bir tatilin ve iş seyahatlerinizin kilit noktasıdır. Doğru oteli seçtiğinizde ise artık tatilin ve iş seyahatinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Tatile ve iş seyahatine kendi arabanız ile gidiyorsanız, otelin otoparkının olup olmadığını mutlaka araştırılması lazım. Kalacağınız otele toplu ulaşımı ve havalimanı transferi olup olmadığını öğrenin. Konaklama yaparken ödediğiniz ücrete nelerin dahil olduğunu mutlaka öğrenin. Mümkünse konaklayacağınız otelin fotoğraflarını o otel ile ilgili yorumları sosyal medya, internet arama motoru üzerinden ya da acentaların sayfasından mutlaka ulaşın. Otel yıldız sayısı verdiği hizmet ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok yıldız o kadar seçenek demektir.

 İlgili kurumlar ne yapmalı?

İlgili Kurumlarımıza burada düşecek en büyük görev  bir ilin Turizm destinasyonunu geliştirmek için başta tarih, kültür, doğa, su ve mağara turizmi gibi destinasyonlar geliştirilerek ciddi anlamda projeler hazırlayıp yerel turizm işletmeleri ve yetkililerle ortak bir çözüm yoluna gidilip ortak projelerle daha bir iyi tanıtım yapılacağının kanaatindeyim.

Yerli ve yabancı turist neden Batman’a gelsin?

Batman Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ve yukarı Mezopotamya medeniyetinin kalbinde yer alan bir yerdir. Coğrafi olarak sosyal ve kültürel anlamda tüm komşu illerin ortasında yer alması ve geçiş güzergahı üzerinde yer almasıdır. Bu açıdan baktığımızda Batmanın petrol şehri değil de Garzan nehri, Botan nehri Dicle nehri, Batman nehri gibi dört büyük nehrin ortasında coğrafik olarak yer alması ve buradaki tüm uygarlık ve medeniyetlerin kesişme noktası olmasından dolayı Batman’ımıza istediğimiz düzeyde yerli ve yabancı turist alamıyoruz. Bunların en önemli nedenlerinden biride Turizm pazarında ciddi bir tanıtım eksiğimizin olmasından kaynaklanıyor, İlgili Kurumlar, Sivil toplum örgütleri ve Turizm Dernekleri ile birlikte ciddi bir turizm eylem planı gerçekleştirilmesi lazım bu planın da Üniversitesinin bilimsel ve akademik çalışmalarıyla ancak ortaya çıkarabiliriz.  Ve buda Turizm destinasyonunun geliştirilmesine de ciddi bir katkı sunacaktır. Bu nedenle Yerli ve Yabancı turistlerin Batman’ı bir geçiş güzergahı değil de kalıcı Turizm noktasına dönüştürme gereğini duyuyoruz,

Turistin Batman’a gelmesi için Hasankeyf’in önemi nedir?

Hasankeyf öyle bir önem ve değere sahip ki Dünyada kurulan ilk Antik Mağara kentidir. 12500 yıllık bir geçmişe sahip olan Hasankeyf, Dünya ölçeğinde 12000 yıl kesintisiz yaşamın yaşandığı çok nadir, çok önemli tarihi ve kültürel bir şehirdir. Bu şehir Mağaralarıyla, İnanç Kültürüyle, Mağara Kültürü ile Su Medeniyeti ile birlikte ören yerleriyle ve içinde bulunduğu coğrafik nokta olması sebebiyle yukarı Dicle Uygarlığının başkentidir ve Tarihin çıkış noktasıdır bu açıdan Hasankeyf önemlidir. Cami, Türbe, Kilise ile birlikte insanlık izlerinin olması yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Eski Hasankeyf’in o özelliğini şuan bulamazsak bile yeni Hasankeyf’in eski Hasankeyf’e yakın bir noktada olması bir avantaj ve burada yoğun bir altyapı çalışması var bu çalışmalar maalesef zaman alıyor.  Bir iki yıl içinde Hasankeyf içindeki tarihi ve kültürel alanlarının ve güzergahlarının bitirilmesi gerekiyor burada kurulan müzenin de bana göre Ortadoğu’daki en kapsamlı müzelerinden bir tanesidir. Ve bu müzenin de iyi bir pazarlama noktasına getirilmesi lazım artı Hasankeyf’in Dicle’ye olan bağlılığı, efsaneleri, masalları çok iyi bir şekilde Görsel medya, Sosyal medya ve Yazılı medyada pazarlanması gerektiğini düşünüyorum.

 

Kendinizi tek kelime ile anlatacak olsaydınız bu hangi kelime olurdu?

Doğal olmak

Hayat bir renk olsa, sizin için hangi renk olurdu?

Mavi – Çünkü Özgürlüğü.cesareti ve güveni temsil eder.

En sevdiğiniz duygu?

Heyecanlanmak

Nefret ettiğiniz duygu?

Karasız Kalmak

Yaz mı-Kış mı?

Yaz

Yalnızlık mı-Kalabalık mı?

Kalabalık

Bir adaya düşecek olsanız yanınıza alacağınız 3 şey ne olurdu?

Barınak yapmak için Balta,ölene kadar yiyecek ve içecek,çevredeki uçakları ve gemileri gösteren bir radar sistemi

Sevdiğiniz müzik türü?

Türk Halk Müziği

Sevdiğiniz ses?

Deniz dalgalarının sesi

Yapabileceğiniz 3 meslek?

Yönetici olmak,pilot olmak,Ticaret yapmak

Yapamayacağınız 3 meslek?

Şöförlük,Güvenlik,Muhasebe

Kötü huyunuz?

Çabuk atarlanmak

Hangi mevsim sizi anlatıyor?

Yaz mevsimi

-En son okuduğunuz roman?

Kitap Hırsızı(Markus Zusak)

Sizi anlatan bir şarkı sözü?

Ben Aşkı Ölümsüz Bilenlerdenim

Bir ömür boyunca sevenlerdenim.